, 8. , : Vladislava, Vladislavs, Mudīte

8.marts – Starptautiskā Sieviešu diena (0)

Starptautiskā sieviešu diena, kas tiek svinēta 8. martā ir starptautiskā sieviešu solidaritātes diena, ko vairāk vai mazāk svin lielā daļā Rietumu puslodes. Parasti vīrieši 8. martā sievietes sveic ar ziediem un laba vēlējumiem.

Kāda tad īsti radās sieviešu dienas atzīmēšana 8.martā? Saskaņā ar vienu no versijām, 8. martu kā sieviešu solidaritātes cīņā par sieviešu tiesībām dienu sākuši svinēt pateicoties 1857.gada 8. marta notikumiem Ņujorkā. Tad ielās izgājušas sašutušās tekstilrūpniecībā strādājošās sievietes protestēt pret pārlieku smagajiem darba apstākļiem, 14 stundu ilgo darba dienu un ļoti mazo samaksu par darbu. Policija demonstrāciju esot izklīdinājusi ar šāvieniem, desmitiem protestētājas nogalinātas vai ievainotas. Savukārt kreisās partijas visā pasaulē šos notikumus sākušas pieminēt - sākumā kā sēru dienu, pēc tam kā sieviešu solidaritātes dienu. Vēsturniekiem gan nav izdevies rast pierādījumus, ka kas tāds Ņujorkā 1857. gada 8. martā būtu noticis.

 

Toties 1908. gada 8. martā Ņujorkas sociāldemokrātiskā sieviešu organizācija organizēja masveida mītiņu, kura pamatdoma bija aizsargāt sieviešu tiesības. Tūkstoši sieviešu devās Manhetenas ielās, lai pieprasītu lielāku darba samaksu, aizliegtu bērniem strādāt un iegūtu balss tiesības vēlēšanās.

Balstoties uz šīm protestu akcijām, ASV sāka atzīmēt Starptautisko sieviešu dienu gan 1910. un arī 1920. gados, bet tad šī tradīcija iznīka. Tā atdzima līdz ar sieviešu kustības rašanos 1960. gados, taču bez sociālistiskām asociācijām. 1975. gadā ANO sāka atbalstīt Starptautisko sieviešu dienu, un turpina to līdz pat šodienai, vienlaicīgi cenšoties vērst šajā dienā lielāku uzmanību uz sieviešu tiesību aizsardzību.

 

Iedvesmojoties no amerikāņu strādnieku sieviešu svētkiem, vācu sociāliste Klāra Cetkina 1911. gadā organizēja Starptautisko sieviešu dienu. 19. martā sociālistes Vācijā, Austrijā, Dānijā un citās Eiropas valstīs streikoja un devās gājienos. Krievu revolucionāre un feministe Aleksandra Kolontaja, kas palīdzēja organizēt šo pasākumu, aprakstīja to kā "vienu bangojošu, mutuļojošu sieviešu jūru."

Kad jaunieviestais ikgadējais notikums attīstījās, tas pievērsās gan miera jautājumiem, gan sieviešu tiesībām. 1915. gadā Cetkina organizēja demonstrāciju Bernē, Šveicē, lai mudinātu pielikt punktu Pirmajam pasaules karam. Demonstrācijā piedalījās sievietes no abām karā iesaistītajām pusēm.

Gan Cetkina, gan Kolontaja piedalījās visslavenākajā Starptautiskajā sieviešu dienā – 1917. gada 8. marta streikā "par maizi un mieru", kuru vadīja krievu sievietes Sanktpēterburgā. Starptautiskās sieviešu dienas streiks apvienojās ar nemieriem, kas izplatījās pilsētā laikā no 8. līdz 12. martam. Februāra revolūcija, kā tā vēlāk tika dēvēta, piespieda caru Nikolaju II atteikties no troņa. 1918. gadā Krievija pārgāja uz gregoriāņu kalendāru, līdz ar to Februāra revolūcijas datumi (24.-28. febr. pēc vecās laika skaitīšanas) pārcēlās uz martu.

 

Kolontaja, kura bija ministre pirmajā padomju valdībā, pārliecināja Ļeņinu oficiāli pasludināt 8. martu par komunistu svētku dienu. Padomju periodā šajā svētku dienā tika slavināta "varonīgā strādniece". Krievijā šī diena joprojām ir valsts svētki, kurā vīrieša izrāda savu atzinību sievietēm, kas viņiem ir svarīgas.

 

Tomēr ne tikai. Starptautiskā sieviešu diena tagad ir valsts svētki arī Armēnijā, Azerbaidžānā, Baltkrievijā, Bulgārijā, Kazahstānā, Kirgīzijā, Maķedonijā, Moldovā, Mongolijā, Tadžikistānā, Ukrainā, Uzbekistānā un Vjetnamā. Dažādi svētku pasākumi norit arī citur pasaulē.

Līdz 2008. gadam Latvijā Starptautisko sieviešu diena nesvinēja ideoloģisku apsvērumu dēļ, saistot to tikai un vienīgi ar PSRS okupācijas mantojumu, tomēr kopš 2008. gada tā oficiāli atzīta par atzīmējamu dienu, taču ne brīvdienu.

 

Šī diena ir veltīta visām sievietēm, neatkarīgi no to sociālā vai bioloģiskā statusa. Arī vienkāršā.lv pievienojas sveicēju rindām, novēlot visām esošajām un topošajām sievietēm - dziediet un dejojiet, skūpstiet un mīliet, skaistākos sapņus pārvērtiet par dzīvi.

 

  •  
  •  
  •  

 


 

  • : 0

»