, 17. , : Vineta, Oļegs

Ko spēs paveikt Valdis Dombrovskis? (0)

"Aizejot Godmanim, problēmas nav atrisinātas, problēmas tikai sāksies," pēc Godmaņa demisijas prognozēja LPP/LC līdzpriekšsēdētājs Šlesers. Šoreiz par to, kādas iespējas izvest valsti no krīzes ir Valsts prezidenta premjerministra amatam nominētajam eiroparlamentārietim Valdim Dombrovskim.

Neiespējamā misija

Šobrīd uzaicinājums kļūt par valdības vadītāju nav dāvana. Topošo premjeru sagaida japāņu kamikadzes cienīga misija – vispirms, lai izpildītu vienošanos ar Starptautisko Valūtas fondu un tādējādi novērstu valsts bankrotu, līdz marta beigām jāsamazina valsts budžeta izdevumi par aptuveni 700 miljoniem latu.

Vienlaikus premjera dienaskārtībā būs arī tādi sāpīgi temati kā sociālā budžeta korekcijas (pensiju ne-indeksācija/samazināšana), nodokļu palielināšana, lata devalvācija, brīvi krītošā ekonomika un nepārtraukti augošais bezdarbs. Fonā joprojām būs iespējamās ārkārtas Saeimas vēlēšanas, jo arī prezidenta ultimāts nav atcelts.

 

Priekšgājēja kļūdas

Kā intervijā raidījumam "Nekā personīga" atzina Valsts prezidents Valdis Zatlers, demisionējušais premjers Ivars Godmanis bija iekšējo pretrunu plosītās koalīcijas ķīlnieks un viņa vadītā valdība „agonēja jau no Ziemassvētkiem”.

Biznesa pārstāvji uz Ivaru Godmani lika ļoti lielas cerības, skaidro Latvijas Darba devēju konfederācijas ģenerāldirektore Elīna Egle. "Godmanis apliecināja sistēmisku pieeju un vēlmi iedziļināties nozaru aktivitātēs, tomēr tiem secinājumiem, kurus izdarīja premjers, netika rasts sabiedroto atbalsts," atzīst Egle.

Godmaņa lielākais trūkums esot bijusi neieklausīšanās un nespēja uzturēt konstruktīvu dialogu ar sociālajiem partneriem (arodbiedrībām). Premjers visu laiku "spītīgi uzstājis uz savām idejām, neieklausoties savos sociālajos partneros, nespējot mainīt savu domāšanu" saka Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības priekšsēdētājs Pēteris Krīgers.

Vēl kā Godmaņa trūkumi minēti diktatora vadības stils, lēmumu pieņemšana steigā vai vēlās nakts stundās, kā arī Godmaņa centieni būt par "multiministru".

 

Stiprās puses

Kā Dombrovska stiprās puses tiek minēta viņa kompetence finanšu un ekonomikas jomās, kā arī pieredze sadarbībā ar Eiropas institūcijām.

To, ka darbs Eiroparlamentā nenozīmē atsvešināšanos no problēmām Latvijā, atzīmēja arī viņa kolēģis Rihards Pīks. Turklāt, pēc viņa domām, Eiroparlamenta deputāti dažas situācijas pat var novērtēt labāk un objektīvāk. "Jo mēs neesam iesaistīti ikdienas strīdos," pamatoja Pīks.

"Valdis ir tāds stabils cilvēks, nav viegli izsitams no līdzsvara. Nav skaļš un pārsteidzīgs savos izteicienos un formulējumos, kas šajā laikā, kad mēs dzirdam tik daudz dažādu izteikumu, - ir labas īpašības," raksturojot savu Eiroparlamenta kolēģi sacīja Pīks.

"Dombrovskis Eiropas Parlamentā ir viens no veiksmīgākajiem un talantīgākajiem politiķiem, kuram ir spēcīgs skatījums un vīzija par globālo ekonomisko attīstību. Dombrovska viedoklis, paveiktais Eiropas Tautas Partijas, Eiropas demokrātu grupā ir vienmēr bijis augstu novērtēts," pēc Dombrovska izvirzīšanas Latvijas premjera amatam sacīja lielākās Eiropas Parlamenta politiskās grupas priekšsēdētājs Žozefs Dauls.

Viņš arī norādīja, ka Dombrovskis pārliecinoši strādājis Eiropas Parlamenta Budžeta komitejā, kā arī Eiropas Monetārajā un ekonomikas komitejā, tāpēc viņa pieredze Eiropas Parlamentā palīdzēs jaunajā amatā. "Valdim Dombrovskim ir pilnīgs mūsu atbalsts," sacījis Dauls.

"Viena no viņa priekšrocībām ir tā, ka viņš ir ļoti pieņemams pēc savas dabas un spēj konsolidēt. Es negribētu teikt "kompromisu cilvēks", bet gan - pēc savas dabas pieņemams, inteliģents, mierīgs, profesionāls," saka Edgars Jaunups. "Viņam trūkst tādu īpašību kā kaismīgums vai spēja aizraut pūli, bet, ja vajag cilvēku, kas ieklausās sociālajos partneros, saprot, kas notiek, un ar mieru rīkojas, viņš varētu būt labs."

Sabiedrības acīs Valda Dombrovska stiprā puse ir tā, ka viņš nav bijis valdībā pēdējo gadu laikā, līdz ar to viņš nav atbildīgs par valsts novešanu situācijā, kādā tā šobrīd atrodas.

 

Vājās puses

Lai izvestu valsti no krīzes, Valdim Dombrovskim būs vajadzīga arī spēcīga un uz vienotu mērķi orientēta komanda, tomēr, kā to neslēpj viņa partijas biedri, darbs komandā Valdim Dombrovskim varētu būt viens no klupšanas akmeņiem un tas ir tas kopīgais, kas viņu varētu vienot ar demisionējušo premjeru Godmani - centieni pašam uzņemties visu atbildību, nevis to līdzsvarot starp ministriem, raksta laikraksts "Neatkarīgā Rīta Avīze".

"Viņam ir lielas darbaspējas, un daudz ko viņš spēj paveikt viens pats. Varbūt tā ir tā sliktā īpašība, ka viņš šo komandu neveido partijā - viņš pats izdara, uzraksta. Un tas ir tas, kas mums tagad ir jāvar - iesaistīt, lai viņš saprastu, ka partija arī ir komanda," atzina partijas "Jaunais laiks" priekšsēdētāja Solvita Āboltiņa.

"Eiroparlamentā darbs jau ir vairāk individuāls. Tu nevis vadi komandu, bet strādā ar kolēģiem pavisam citā darba stilā. Tāpēc grūti vērtēt šo aspektu, jo sevišķi pie plašas koalīcijas, neilgi pirms vēlēšanām, grūtā situācijā - tas tomēr ir lielākais izaicinājums, tāpēc varētu būt grūtāk šajā ziņā," sprieda Pīks.

Liela problēma ir arī Einars Repše kā finanšu ministrs. Daudzi atceras šī tandēma darba stilu, strādājot kopā Repšes valdībā, tikai apgrieztās lomās, kas nebija labs periods Latvijai, jo tieši tad radās daudzas problēmas, ar kurām mēs tagad nesekmīgi cīnāmies.

Pēc ekonomistes Raitas Karnītes domām, Dombrovskis bija labākais no diviem piedāvātajiem kandidātiem. "Lai arī no viņa sagaidīt radošu pieeju ir maz cerību, tomēr premjerēšanas laikā tas var arī mainīties. Visticamāk, viņa darbība lielā mērā būs sekošana ārvalstu konsultantu ietekmei,” prognozēja Karnīte.

Karnīte norādīja, ka šobrīd jāuzmanās no kandidāta, kas būtu pakļauts ārējam spiedienam no starptautiskajiem partneriem. Valdības vadītājs, kurš pakļautos plūsmai un nodarbotos ar "globāli neizteiksmīgu" lēmumu sludināšanu, situāciju padarītu vēl sliktāku.

 

Bailes

Nakti pirms izvirzīšanas premjera amatam Dombrovskis pavadījis, pārzīmējot budžetu un Latvijas nodokļu sistēmu. Taču tikai sarunās pie prezidenta un ar Finanšu ministrijas darbiniekiem politiķis ieraudzīja pilnu ainu par to, kas notiek ar Latvijas ekonomiku un kur sarkanās līnijas novilkuši starptautiskā aizdevuma devēji. "Viņš bija šokā," laikrakstam "Diena" saka viņa draugs.

"Uzzinot patieso situāciju, viņš teica, ka baidās: izvēlēts kā objekts, kuram dod iespēju pamēģināt: sanāk - labi, nesanāk - noziedosim," laikrakstam "Diena" teica Āboltiņa.

 

Uzdevumi

Jaunās valdības būtiskākais darbs būs budžeta grozījumu pieņemšana. "Mans uzdevums nav vienot partijas ap mani, mans uzdevums ir vienot partijas ap šiem budžeta grozījumiem," pēc izvirzīšanas premjera amatam sacīja Dombrovskis, uzsverot, ka iepriekšējā koalīcijā esošie spēki nebija gatavi veikt šādus budžeta grozījumus, tāpēc arī krita valdība.

Jaunajai valdībai būs jāpilda Starptautiskajam valūtas fondam dotie solījumi, jāveic sāpīgas reformas valsts pārvaldē, jānovērš sociāla katastrofa, jāapgūst Eiropas Savienības fondi, jāstabilizē banku sektors un jāatjauno kreditēšana, kā arī citi steidzami darbi.

"Ir vajadzīgi daudzi īstermiņa uzdevumi ar skaidriem izpildes termiņiem, laikiem, un viņi arī jāaizpilda," sacīja Valsts prezidents Zatlers, norādot, ka nepieciešams precīzs darba plāns, skaidri nosakot, kad šie darbi būs paveikti.

No jaunā valdības vadītāja tiek gaidīta lielāka atvērtība sabiedrībai, aktīvs un atklāts dialogs ar sociālajiem partneriem, koleģiāla lēmumu pieņemšana un ieklausīšanās nozaru ekspertos. Savukārt jaunajai valdībai izvirzīto mērķu sasniegšanā būs svarīga valdības locekļu autoritāte sabiedrībā, spēja aktīvi komunicēt un gūt sabiedrības atbalstu.

"Mums šobrīd neder mesija - viens līderis. Mums ir nepieciešama kompetentu, komunicēt spējīgu un uz mērķi orientētu politisko līderu komanda, kādas Godmanim nebija " uzsvēra Latvijas Darba devēju konfederācijas ģenerāldirektore Elīna Egle.

 

 

 

 


 

  • : 0

»