, 5. , : Edīte, Andžs, Andžejs, Esmeralda

Kas slēpjas zem burta E? (0)

Arvien biežāk uz savu iecienīto pārtikas produktu etiķetēm bez ierastajām sastāvdaļām redzam arī veselu rindu burta „E” un dažādu ciparu kombināciju. Kas īsti ir šīs vielas?

 

Kas īsti ir E vielas?
 
Burts “E” pārtikas piedevu apzīmēšanai ir aizgūts no angļu vārda edible, kas tulkojumā nozīmē “ēdams”.
 
E vielas jeb pārtikas piedevas tiek pievienotas produktiem ar mērķi pastiprināt produktu garšu, smaržu un krāsu, pagarināt uzglabāšanas laiku un novērst bojāšanos. Pārtikas piedevas lielā mērā atvieglo ražotāju un patērētāju dzīvi, padarot produktus ilgāk uzglabājamus un salīdzinoši lētākus.
 
Vai E vielas ir nekaitīgas?
 
Pārtikas piedevu lietošanas ietekmi uz veselību nav iespējams viennozīmīgi novērtēt, jo to ilgtermiņa iedarbība uz cilvēka veselību nav izpētīta.
 
E vielu skaitā ir gan tādas vielas kā citronskābe, B un C vitamīni, kas samērīgās devās pozitīvi ietekmē veselību, gan arī vielas, kas var veicināt vai izraisīt dažādus veselības traucējumus. Turklāt pat tādas vielas, kas pašas par sevi ir nekaitīgas, mijiedarbībā ar citām vielām var izraisīt neparedzamas sekas.
 
Latvijā lietotās pārtikas piedevas ir apstiprinātas ar Ministru kabineta noteikumiem, taču ir arī tādas E vielas, kas Latvijā ir atļautas, bet citās valstīs ir aizliegtas.
 
Kur meklēt informāciju?
 
Pastiprināta uzmanība pārtikas produktu sastāvam un tajā esošajām pārtikas piedevām būtu jāpievērš grūtniecēm, jaunajām māmiņām un bērnu vecākiem, kā arī cilvēkiem, kuri ir jutīgi un alerģiski.
 
Ja vēlies uzzināt kuros produktos E vielas visbiežāk sastopamas un kā tās var ietekmēt Tavu veselību, Vienkāršā.lv iesaka Tev apmeklēt portālu www.evielas.lv , kur var iegūt plašu informāciju par pārtikas piedevām, to izcelsmi un iespējamo ietekmi uz veselību, kā arī īsu pārskatu par katras vielas atklāšanas vēsturi.
 
Varbūt turpmāk, dodoties uz veikalu, der izpētīt savu iecienītāko pārtikas produktu sastāvu un sev un savai ģimenei veikalā izvēlēties ne tikai lētāku, bet arī veselīgāku pārtiku?
 

 

 


 

  • : 0

»