, 5. , : Edīte, Andžs, Andžejs, Esmeralda

10 padomi, kā rīkoties zaudējot darbu (4)

Ekonomiskās krīzes ietekmē uzņēmumi reorganizējas, arī publiskais sektors cenšas samazināt administratīvos izdevumus, kā rezultātā daudzviet notiek masveida štatu samazināšana. Kā rīkoties, lai grūtajos laikos izdzīvotu?


1. Zini savas tiesības

Pirmkārt, darba devējam Tevi par štatu samazināšanu jābrīdina vienu mēnesi iepriekš. Otrkārt, darba devējs nedrīkst pieprasīt, lai Tu raksti atlūgumu. Gadījumā, ja pats uzrakstīsi atlūgumu, Tu visticamāk nesaņemsi Tev pienākošos atlaišanas pabalstu. Tomēr Tev vienalga pienāksies kārtējā darba alga un kompensācija par neizmantotu atvaļinājumu. 

Ja Tevi atlaiž dēļ štatu samazināšanas, Tev ir tiesības uz atlaišanas pabalstu. Atkarībā no Tava darba stāža ilguma, atlaišanas pabalsts var būt viena līdz četru mēnešu vidējās izpeļņas apmērā.

Der zināt, ka veicot štatu samazināšanu darba devējam ir jāizvērtē Tava kvalifikācija un līdzšinējie darba rezultāti. Līdzīgā situācijā nedrīkst atlaist darbiniekus ar visilgāko stāžu, arodslimniekus, invalīdus, darbiniekus, kuriem ir bērni līdz 14 gadu vecumam vai bērni invalīdi, grūtnieces un sievietes bērna kopšanas atvaļinājumā. 

Tāpat darba devējs nedrīkst Tevi atlaist atvaļinājuma vai slimības laikā. Ja Tev šķiet, ka darba devējs, Tevi atlaižot, ir pārkāpis Tavas tiesības, Tu vari lūgt palīgā Valsts darba inspekciju (konsultatīvais tālrunis 67186522) vai pat vērsties tiesā.

2. Nekrīti panikā

Ja darbs tomēr zaudēts, nekrīti panikā. Ja atlaišanas iemesls ir štatu samazināšana, atceries, ka tā nav Tava vaina, neuztver notikušo kā katastrofu vai personisku neveiksmi. Pašreiz valdošā krīze ir globāla problēma. Tu tāds neesi viens. Centies būt pozitīvs un neieslīgt pārmērīgā sevis žēlošanā. Kad pirmie pārdzīvojumi rimušies, sapurinies un pārdomā tālākās rīcības plānu.

3. Plāno savas finanses

Darba zaudējums lielākajai daļai no mums nozīmē arī regulāru ienākumu apsīkumu, tāpēc ir ļoti svarīgi savas finanses pārvaldīt maksimāli saprātīgi. Ja esi saņēmis pieklājīgu atlaišanas kompensāciju vai Tev ir kādi iekrājumi, ļoti rūpīgi apsver, kā tos tērēt.

Ieteicams nomaksāt iekrājušos parādus, piemēram, bankas overdraftus vai citus dārgus aizņēmumus. Cik vien iespējams, centies izvairīties no jaunām parādsaistībām. Pārbaudi vai Tavas esošās kredītsaistības nav apdrošinātas, lai segtu maksājumus, kamēr Tu meklē jaunu darbu.

4. Atsakies no liekiem izdevumiem

Sporta klubu abonementi, kabeļtelevīzijas pieslēgums un tamlīdzīgi pakalpojumi kopā mēnesī veido ievērojamu summu, bet Tev šī nauda tuvākajā laikā būt nepieciešama izdzīvošanai. Apspriedies ar mājiniekiem un turpmāk apmaksā tikai tos tēriņus bez kuriem iztikt nav iespējams.

5. Esi godīgs pret aizdevēju

Kaut arī iespēja, ka nespēsi veikt kārtējos maksājumus, ir biedējoša, nestāstīt par to nevienam būtu visnepareizākais lēmums. Ja rīkosies saprātīgi un par savām problēmām informēsi savlaicīgi, aizdevējs pat var Tev palīdzēt, piemēram, piedāvājot maksājumu pārtraukumu uz trim mēnešiem vai pat ilgāk.

Un otrādi. Ja aizbarikādēsies četrās sienās un klusēsi kā partizāns, pastāv reāla iespēja nokļūt aizdevēja „melnajā sarakstā” un parādu piedzinēju redzeslokā. Tāpat nevajadzētu darba zaudējumu slēpt no radiem un paziņām, galu galā , varbūt kādam no viņiem ir zināma tieši Tev piemērota vakance?

6. Atrodi vēl kādu ienākumu avotu

Tāpat kā visi citi atlaistie cilvēki, arī Tu vēlies pēc iespējas ātrāk atrast jaunu darbu. Ja tas pagaidām neizdodas, mēģini atrast kādu alternatīvu ienākumu avotu. Pat neliels ienākums no gadījuma darbiem krīzes apstākļos var izrādīties nozīmīgs.

Piemēram, lai atgūtu samaksātos nodokļus par mācībām, medicīniskajiem izdevumiem, ar deklarāciju un čekiem, uz kuriem ir Tavs vārds un personas kods, jāvēršas Valsts ieņēmumu dienestā. Šādā veidā varēsi atgūt 25% no deklarētās summas.

7. Pieprasi valstij visu, kas Tev pienākas

Lai pēc darba zaudēšanas saņemtu valsts sociālās garantijas un atbalstu jauna darba meklējumam, dodies uz jebkuru Nodarbinātības valsts aģentūras filiāli, reģistrējies un iegūsti bezdarbnieka statusu.  Pēc tam jebkurā Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras filiālē varēsi pieprasīt bezdarbnieka pabalstu.

Bezdarbnieka pabalstu varēsi saņemt, ja Tavs sociālās apdrošināšanas stāžs nav mazāks par vienu gadu un darba devējs šajā laikā par Tevi godprātīgi veicis sociālās apdrošināšanas iemaksas. Pabalsta apmērs būs atkarīgs no Tava vidējā apdrošināšanas iemaksu apmēra un sociālās apdrošināšanas stāža.

Savukārt pabalsta izmaksas ilgums būs atkarīgs tikai no apdrošināšanas stāža. Atkarībā no darba stāža, Tev ir izredzes saņemt pabalstu vismaz četrus mēnešus: pirmos divus mēnešus pabalsts būs pilnā apmērā, pēc tam - 75% no piešķirtā bezdarbnieka pabalsta apmēra.

8. Pārraksti savu CV

Rūpīgi pārlasi un papildini savu CV. Lai cik bezcerīga situācija neizskatītos šobrīd, tas Tev var noderēt. Pievieno tam visas savas pozitīvās īpašības un līdzšinējos sasniegumus. CV tomēr nevajadzētu pārsniegt divas lapas. Atceries, ka mēģinot piedāvāt sevi darba tirgū, jāsaglabā objektivitāte un sevi pārmērīgi slavēt tomēr nevajadzētu.

9. Papildini zināšanas

Vecais darbs ir zaudēts un to atgūt visticamāk neizdosies, tomēr Tu vari daudz ko darīt, lai palīdzētu sev iegūt jaunu darbu. Viens no veidiem ir jaunu zināšanu apguve vai jau esošo atsvaidzināšana. Izlem, ko pa īstam vēlies darīt – tas varbūt pat pavisam radikāls pavērsiens. Dodies uz bibliotēku. Apzini mācību iestādes, kas piedāvā kādus Tevi interesējošus kursus.

10. Uztver notiekošo kā jaunu iespēju

Pamēģini darba zaudēšanu uztvert kā iespēju. Iespējams, ka Tavs vecais darbs Tev tā īsti nemaz nepatika, bet Tu baidījies spert izšķirošo soli, lai mainītu savu dzīvi. Tagad šis pavērsiens ir Tavā priekšā un būtībā Tu varat darīt visu, ko vēlies. Varbūt sākt savu biznesu, doties strādāt uz ārzemēm, atsākt mācības un uzsākt visu no jauna.

Dzīve pierāda, ka jebkura krīze reiz beidzas un kas zina, varbūt darba zaudēšana galu galā izrādīsies bijusi īsta svētība.

 

Raksts sagatavots, izmantojot ziņu aģentūru REUTERS un LETA materiālus. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

  • : 0

»