, 18. , : Erlends, Erlens, Ronalds, Lūkass, Rolands, Rolanda

Pagājušā gada pozitīvākais vārds – talkot (1)

Rīgas Latviešu biedrības Latviešu valodas attīstības kopa sadarbībā ar Latvijas Rakstnieku savienību un Latvijas Zinātņu akadēmijas Terminoloģijas komisiju par 2008.gada vārdu vakar pasludināja "talkot".

 

Izvēloties 2008.gada vārdu, nevārdu un spārnoto teicienu, žūrija spraigā domu apmaiņā izskatīja vairākus simtus ierosinājumu. Pieteikumus bija iesūtījuši jaunieši, vecāki ļaudis, ierēdņi un viņu kritizētāji, žurnālisti, tulkotāji un filozofi.

 

Gada vārds ar domu par kopēju labumu

Gada vārds ir spilgtākais un trāpīgākais vārds, kas izskanējis pirmo reizi, kļuvis populārs vai atguvis popularitāti 2008.gadā.
Uz gada vārda titulu kandidēja „talkot", "vaimanoloģija", "lieldraugs" un "stāvparks'', bezpajumtnieku pārdēvēšana par "bomāriem", elektroniskā pasta adreses pārdēvēšana par "edresi", fitnesa klubu pārdēvēšana par "vingruma klubiem" un skolēnu un studentu vidē izplatītā vakardienas makaronu saukšana par "vakaroniem".
Vārds "talkot" par gada vārdu izvēlēts, atceroties pērnā gada vasarā notikušo Lielo talku, kura guva lielas sabiedrības daļas atsaucību, turklāt vārds ir viegli saprotams un jau sen zināms.
Gada spārnotais teiciens par uzticēšanos
Gada spārnotais teiciens ir spilgtākais vai dīvainākais teiciens, kas īpaši bieži lietots vai sevišķi pamanīts 2008.gadā.
Uz gada spārnotā teiciena titulu pretendēja ārstu sauklis "Algas atkausēt, ministrus iesaldēt!", Valsts prezidenta Valda Zatlera tēze "Kas es esmu?", premjerministra Ivara Godmaņa opuss "Nevajag psihot!", finanšu ministra Ata Slaktera izteikumi intervijā "Bloomberg" televīzijai un daudzi citi.
Skumji, ka par pagājušā gada spārnoto teicienu atzīts reģionālās attīstības un pašvaldības lietu ministra Edgara Zalāna izteikums "Pārāk liela cilvēcība sabiedrībai nav saprotama". Varbūt sabiedrība uz šādu cilvēcību raugās ar aizdomām dēļ sliktas pieredzes pagātnē?
Augstprātīgie gada nevārdi
Gada nevārds ir nejēdzīgākais darinājums, kas valodā parādījies vai manāmi izplatījies 2008.gadā, vai arī jau pazīstams vārds, kas šajā gadā plaši lietots ar visneiederīgāk vai visnevajadzīgāk sagrozītu nozīmi.
Uz gada nevārda titulu kandidēja "krīze", "Parex", satiksmes ministra Aināra Šlesera bieži lietotais "jāsaka to", tādu vārdu kā "bažas" un "debates" lietošana vienskaitlī, kā arī vakanču un brīvu darba vietu nodēvēšana par "atvērtām darba pozīcijām".
Par gada nevārdiem atzītie "šis te un šo te" pēdējā laikā izskan ļoti bieži. Paši par sevi šie vārdi nav peļami, tomēr abi kopā ir liekvārdība, kas pauž varas augstprātību attieksmē pret sabiedrību.
 „Gada nagla” veicina apdrukātu T-kreklu tirdzniecību
Par "2008.gada naglu" kļuvis finanšu ministra Ata Slaktera izteikums "nothing special" intervijā "Bloomberg" televīzijai atbildot uz jautājumu par iemesliem kas liek Latvijai lūgt daudzu miljardu aizdevumu. Kopš Ata Slaktera intervijas pagājušā gada nogalē šis izteikums jau paspējis folklorizēties.
Ministra Slaktera izteicieni šajā intervijā, t.sk. "we will be taupīgi", "my answer will be, but I will not say", pēdējā laikā kļuvuši par modes kliedzienu arī T-kreklu apdrukā, kur par top izvēli kļuvis tieši „nothing special”.
Kreklu apdrukātāji (www.uzvelckreklu.lv www.laimeskrekls.lv u.c.) pauž pārliecību, ka pateicoties krekliem ar politisku ievirzi, pircēji kļūs politiski aktīvāki.
 
Tikai laiks parādīs vai  2008. gada vārds un spārnotais teiciens būs populāri arī turpmāk. Vienkāršā.lv cer, ka Latviju šogad nepiemeklēs „Sprīdīša sindroms”, bet tā vietā kopīgiem spēkiem pāraugsim negatīvo pieredzi un atradīsim vienotu izpratni par to kas tad īsti ir „cilvēcība” mūsdienu Latvijā.

 

 


 

  • : 0

»