, 18. , : Erlends, Erlens, Ronalds, Lūkass, Rolands, Rolanda

Pasaule svin Starptautisko „paldies” dienu (0)

11.janvāris ir gada pats pieklājīgākais datums – šajā dienā atzīmē Starptautisko „paldies” dienu, informē portāli, kas ir saistīti ar kalendāro dienu uzskaiti. Šajā dienā būtu vēlams pateikt paldies tiem, kas atrodas jums blakus un visiem, kas jums daudz nozīmē.

Šie svētki ir sākušies pēc ANO un UNESCO iniciatīvas. Pēc psihologu domām, cilvēki lieliski apzinās labas uzvedības nozīmi, to nepieciešamību ikdienas dzīvē, bet lielāko tiesu pateicība tiek pausta neaizdomājoties par tās jēgu. Tomēr pateicības vārdiem ir maģiska iedarbība, ar to palīdzību cilvēki dāvina prieku cits citam un pauž uzmanību, bez kuras nevar dzīvot neviens cilvēks.

 

Psihologi ir pārliecināti, ka pateicības vārdi ir mutiski glāsti un tie spēj nomierināt un sasildīt ar savu siltumu. Galvenais, lai paldies tiktu teikts no visas sirds. Un ne par velti kopš seniem laikiem tautās eksistē ticējums – nedrīkst teikt paldies tajā mirklī, kad esi dusmīgs.

 

Un tas nav nejauši, ka sniedzot informāciju tūristiem par zemi, uz kuru tie dodas, ļoti bieži tiek norādīts vārds paldies, kas izrunāts pat ar akcentu tās valsts valodā, uz kuru tūrists ir aizbraucis, paātrina pakalpojumu sniegšanas ātrumu un uzlabo to kvalitāti.

 

Lai gan, ir atšķirības starp dažādu valstu valodu pateicības vārdiem. Piemēram, angļu valodā „paldies” jeb „thank you” tik tiešām ir tikai kaili pateicības vārdi. Toties krievu vārdam „paldies” jeb „sposibo” ir daudz dziļāka nozīme, tas radās 16.gadsimtā no vārdu salikuma, kas tulkojumā nozīmē „glāb dievs””.


Interesanti, ka vecticībnieki Krievijā cenšas nelietot vārdu krieviski „paldies” jeb „sposibo”, viņi cenšas izvairīties to lietot ikdienā, jo uzskata, ka šis vārds cēlies no vārdu salikuma, kas tulkojumā uz latviešu valodu nozīmē „glāb Bai”, un „Bai” ir vārds vienam no pagānu dieviem.

 

Latviešu valodā „paldies” visticamāk ir cēlies no vārdu salikuma „palīdzi dievs”. Līdz ar to katru reizi sakot kādam paldies mēs līdz ar to vēlam viņam palīdzību no augstākiem spēkiem viņa gaitās.

 

Vienkāršā.lv ar jums novēl šajā „paldies” dienā atcerēties savus mīļos un tuvos un no visas sirds pateikt viņiem paldies par visu, ko mēs uzskatām paši par sevi saprotamu, bet kas mums ikdienā dod spēku būt tādiem, kādi mēs esam.

 

 


 

  • : 0

»