, 8. , : Vladislava, Vladislavs, Mudīte

Pavasaris ir klāt un pārejam uz vasaras laiku (0)

Naktī no sestdienas uz svētdienu, 27.martā plkst.3.00, Latvijā un daudzviet citur pasaulē notiks pāreja uz vasaras laiku, kad pulksteņa rādītāji būs jāpagriež par vienu stundu uz priekšu

Patlaban pavasarī un rudenī pulksteņu rādītājus stundu uz priekšu un atpakaļ griež aptuveni 70 pasaules valstu iedzīvotāji. Latvijā vasaras laiks pirmo reizi tika ieviests 1981.gadā. Sākot no 1997.gada, vasaras laiks Latvijā ir spēkā no marta pēdējās svētdienas plkst.3.00 līdz oktobra pēdējai svētdienai plkst.4.00.

 

Pāreju uz vasaras laiku un atpakaļ Latvijā nosaka 2010.gada 26.oktobra Ministru Kabineta noteikumi Nr.1010 «Par pāreju uz vasaras laiku».

 

Noteikumos minēts, ka Latvijā pāreja uz vasaras laiku notiek šādā kārtībā: marta pēdējā svētdienā plkst.3.00, atbilstoši otrās joslas laikam, pulksteņa rādītājus pagriež par vienu stundu uz priekšu un attiecīgi oktobra pēdējā svētdienā plkst.4.00 - par vienu stundu atpakaļ.

 

Savukārt, Eiropas Savienības ietvaros pāreju uz vasaras laiku nosaka Eiropas Parlamenta un Padomes 2001.gada 19.janvāra direktīva 2000/84/EK par noteikumiem attiecībā uz vasaras laiku. Direktīva nosaka vasaras laika sākumu un beigas vienoti visām ES dalībvalstīm.

 

Astronomiskais pavasaris Latvijā jau ir paspējis iestāties - naktī uz pirmdienu, 21.martu, plkst.1.21, līdz ar to katra turpmākā diena tagad ir garāka par nakti.

 

Šajā laikā Saule jeb Saules centrs šķērsoja debess ekvatoru un pārgāja no debess dienvidu uz debess ziemeļu puslodi. Zemes ziemeļu puslodē dienas kļūst arvien garākas, proti, iestājas pavasaris, bet Zemes dienvidu puslodē dienas kļūst arvien īsākas un iestājas rudens.

 

Katru gadu astronomiskā pavasara iestāšanās laiks nedaudz atšķiras laika skaitīšanas sistēmas dēļ.

Tautas ticējumos teikts: kāds vējš pūš, pavasarim iestājoties, tāds pūš visu vasaru. Tāpat ticējumos teikts, ka agrs pavasaris nesola labu vasaru un, ja pavasarī sniegs ātri nokūst, tad vasarā būs plūdi.

 

Meteoroloģiskais pavasaris sākas tad, kad diennakts vidējā gaisa temperatūra visā Latvijā stabili paaugstinās virs nulles atzīmes. Kā aģentūrai LETA stāstīja Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra Hidrometeoroloģisko prognožu daļas vadītāja Laura Krūmiņa, pirmo reizi šopavasar Latvijas rietumu un centrālajos rajonos diennakts gaisa temperatūra virs nulles pakāpās 5.martā, bet nākamajā dienā diennakts vidējā gaisa temperatūra atkal noslīdēja zem nulles.

 

Otro reizi diennakts vidējā gaisa temperatūra virs nulles Latvijas rietumu un centrālajos rajonos pakāpās 8.martā, bet 13.martā un 14.martā jau visā Latvijā diennakts vidējā gaisa temperatūra bija virs nulle grādiem, taču pēc tam atkal gaisa temperatūra pazeminājās.

 

Pavasaris Latvijā šogad nāk lēnām un ļoti pakāpeniski. Tuvākajās nedēļās stabils siltums, kad sals pavisam atkāpsies, netiek prognozēts.

 

Šogad vasara sāksies 21.jūnijā plkst.20.16, rudens sāksies 23.septembrī plkst.12.05, bet ziema sāksies 22.decembrī plkst.7.30.

 

Pāreja atpakaļ no vasaras laika notiks 2011.gada 30.oktobrī plkst. 3.00 (naktī no sestdienas uz svētdienu), kad pulksteņa rādītāji būs jāpagriež par vienu stundu atpakaļ.

Informāciju par laiku visā pasaulē var iegūt portālā www.timeanddate.com

 

  •  
  •  
  •  

 


 

  • : 0

»