, 18. , : Erlends, Erlens, Ronalds, Lūkass, Rolands, Rolanda

Festivālā "Staro Rīga" spīd lelles un zibeņo zibens (0)

Arī šogad no 14. līdz 18. novembrim pilsēta vakaros pārvēršas – tajā ir sācies gaismas festivāls Staro Rīga un ir izgaismoti vai no jauna uzstādīti 56 objekti.

Visi gaismu objekti sadalāmi piecās grupās: apskatāmi ir 18 jauni, trīs festivāla programmas gaismu objekti no 2008. gada Rudens ogles, Salūtpuķes un Gaismas ceļš, deviņi, kas tapuši ar festivāla sadarbības partneru atbalstu, 12 Latvijas Mākslas akadēmijas (LMA) studentu veidotie, kā arī 14 pilsētvides pastāvīgie objekti. Lielākā daļa festivāla objektu izvietoti pastaigu maršrutos Vecrīgas teritorijā un pilsētas centrālajā daļā, taču apmēros ievērojamākās instalācijas atrodas Skanstes ielas rajonā un Brīvdabas muzejā.


Kad nonākat Pils laukumā, Torņa ielā un Aldaru ielā, varat aplūkot LMA dizaina nodaļas studentu darbus Esi starā – ej ar tumsu karā!, Parazīti un Gaismoņi. Gaismoņi, starp citu, ir gaismas darbinieki, kuri vecpilsētā atklāj recepti, kā kļūt par vienu no viņiem. Savukārt instalācija Parazīti mudina iedomāties, kas notiktu, ja gaisma būtu dzīva, – tā dzimtu, augtu, vairotos, apaugļotu kā parazīts... Arhitekts Pēteris Blūms ir izpētījis, ka Rīgas panorāmai ir nozagti divi torņi. Tāpēc viņš piedāvā instalāciju Gaismas jumtu Rīgas pils tornim. Piecas festivāla dienas ar gaismas stariem tiks uzbūvēts jumts svētā Gara tornim tā sākotnējā veidolā.


Savukārt jaunizveidotajos 18 gaismas festivāla objektos tiek izmantots gan spuldžu, gan videi draudzīgo LED spuldžu spīdējums, gan video projekcijas, gan īpaši gaismas efekti. Festivāla laikā ir iespējams apskatīt arī 14 izgaismotos objektus. Daļa no tiem redzami ik dienu, taču lielākoties tiks iedegti festivāla laikā pirmo reizi un turpmāk tumsiņā priecēs rīdziniekus ilgāku laiku. Piemēram, pirmo reizi tiks ieslēgts fasāžu apgaismojums sešām Rīgas skolām – 2. ģimnāzijai, Jāzepa Mediņa Rīgas 1. mūzikas skolai, 40. vidusskolai, 15. vidusskolai, 13. vidusskolai un 3. ģimnāzijai. Deviņi no festivāla objektiem tapuši ar sadarbības partneru – Brīvdabas muzeja, Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas, Arēnas Rīga, Rīgas Tirdzniecības ostas un uzņēmumu Laima, Merks, Komutators, The Emus Group, Latvijas gāze un Tele 2 – atbalstu.


Interesanta solās būt videoattēlu projekcija Kaleidoskops, kas pārvērtīs Rīgas Tehnisko universitāti. Ar mainīgu projekciju palīdzību ēkas sētas fasāde pārvēršas milzu kaleidoskopā. Maskavas ielā 12 atdzīvojas lelles, jo tur atrodas Leļļu muzejs, bet Mazajā Jaunavu ielā uzzied Lustru dārzs. Tā ir pasaka, kur gaismas spēle atkārtojas ik pēc desmit minūtēm. Gaismas instalācija Zibens gaisma izmainīs Vērmanīti – tur plosīās Teslas spole. Skaistā videoprojekciju, skaņas un gaismas instalācija Tauriņdeja ir novietota Jēkaba laukumā. Projekciju programma par dažādām krāšņām, vasarīgām tēmām mīsies ar iluzionistu Pecolli pārsteigumiem un gaismas dejām.


Izsmeļošāka informācija par visiem gaismas festivāla objektiem atrodama mājaslapā www.staroriga.lv.

 


 

  • : 0

»