, 25. , : Rodrigo, Rauls

Dokumentālā filma par gliemeņu vācējiem no Latvijas īriem atklāj nezināmu pasauli (0)

Ivara Zviedra uzņemtā dokumentālā filma "Bēgums" par latviešu viesstrādniekiem, kas Ziemeļdublinas piekrastē vāc ēdamgliemenes, īriem atklāj nezināmu pasauli, vēsta Īrijas laikraksts "Herald".

Gliemeņu vācēji no Latvijas uzmanības centrā Īrijā nonāca 2005.gadā, kad viņus glābēji izglāba no neapdzīvotas piekrastes salas, kur cilvēkus bija pametis darba devējs. Īrijas politiķu un mediju izbrīnu toreiz izraisīja fakts, ka strādnieki - desmit vīrieši un trīs sievietes - atteicās iesniegt sūdzību pret savu darba devēju par nepiemērotiem darba apstākļiem un viņu dzīvības apdraudējumu.

 

Notikums Īrijā izraisīja plašas diskusijas, virknei politiķu aicinot ieviest stingrākus likumus, lai nepieļautu viesstrādnieku ļaunprātīgu izmantošanu.

 

Šie latviešu viesstrādnieki turpina dzīvi smagos apstākļos, vācot ēdamgliemenes Īrijas piekrastē, kur viņu darba stundas diktē paisuma un bēguma nomaiņa, lai varētu nosūtīt savai ģimenei ļoti vajadzīgo naudu.

 

Dokumentālās filmas "Bēgums" producents Brendans Kalletons skaidroja, ka kinolentē atainots pilnīgi izolēts Īrijas dzīves aspekts, par ko lielākā daļa īru neko nezin.

 

"Tā ir kopiena, par kuras eksistenci mēs nezinājām. Tā ir diezgan drūma. Mēs filmējām ziemā, līdz ar to vienīgais, ko var redzēt, ir lietus, akmeņi un aukstums," sacīja Kalletons.

 

Katru dienu latviešu strādnieki, kas dzīvo tuvējā Rašā, līdz ar bēgumu dodas jūrā un vāc ēdamgliemenes, kas galu galā tiek pārdotas Francijā.

 

Viņi dzīvo Īrijas sabiedrības perifērijā, un viņi galvenokārt koncentrējas uz darbu un līdz ar to nesatiekas ar īriem.

 

Filma "Bēgums" jau ieguvusi "Lielā Kristapa" balvu kā labākā pilnmetrāžas dokumentālā filma, un tās producenti cer, ka tā nākamajā februārī tiks pieņemta Džeimsona Dublinas starptautiskajā filmu festivālā.

 

Kalletons norādīja, ka filma īru skatītājiem būs liels pārsteigums, jo gliemeņu vākšanas darbu Dublinas piekrastē pašlaik veic tikai viesstrādnieki.

 

"Neviens neko par viņiem nezina. Īri nevēlas veikt šo darbu, līdz ar to viņi [viesstrādnieki] ir atraduši vietu īru sabiedrībā, kas nebija aizpildīta," piebilda producents.

  •  
  •  
  •  

 


 

  • : 0

»